Päivitetty 5.9.2026. Tämä on pysyvä käsitesivu, jota ylläpidetään.
Deal-Based Marketing (DBM) tarkoittaa markkinointia, joka kytkeytyy CRM:n yksittäisiin avoimiin kauppoihin ja niiden vaiheisiin. Diilin vaihesiirto käynnistää sille vaiheelle suunnitellun viestinnän koko ostokomitealle. Kohteena on avoin kauppa, ei asiakastili — ja siinä on ero Account-Based Marketingiin.
Miksi DBM on eri asia kuin ABM
Account-Based Marketing valitsee kohteeksi tilin ja pitää sen lämpimänä pitkällä aikavälillä. Deal-Based Marketing valitsee kohteeksi yhden avoimen kaupan ja tukee sen etenemistä vaihe vaiheelta. Sama tili voi olla ABM-ohjelmassa vuosia; DBM alkaa kun kauppa avataan ja päättyy kun se voitetaan tai hävitään.
Käytännön ero näkyy siinä, mitä markkinoinnissa tapahtuu sillä hetkellä kun diili siirtyy tarjousvaiheeseen. Useimmissa yrityksissä ei mitään.
Mitä kussakin vaiheessa tehdään
- Kontaktointi: yritys nostetaan kohdennetun mainonnan piiriin ennen soittojaksoa, jotta myyjä ei ole ensimmäinen kosketus.
- Tapaaminen sovittu: kartoitetaan ostokomitea ja tuotetaan roolikohtaiset viestit niille, jotka eivät ole tapaamisessa.
- Tarjous jätetty: tunnistetaan ostokomitean aukot — ketkä päätökseen vaikuttavista eivät ole tavanneet ketään teiltä — ja paikataan ne viestinnällä.
- Kauppa pysähtynyt: selvitetään onko yrityksessä tapahtunut jotain, joka selittää pysähdyksen, ja nostetaan komitea uudelleen näkyvyyden piiriin.
- Voitettu tai hävitty: tulos palautetaan mainosalustoille — voitot arvolla painotettuina, häviöt poissulkulistalle.
Closed loop on se osa, joka useimmiten puuttuu
Kun mainosalustalle palautetaan vain voitetut kaupat, algoritmi oppii puolesta aineistosta. Pienessä B2B-markkinassa se ei välttämättä pysty oppimaan määrästä lainkaan — sen pitää oppia arvosta. Siksi DBM:ssä palautetaan sekä voitot että häviöt.
Mitä DBM vaatii toimiakseen
- CRM, jonka diilivaiheet ovat oikeasti käytössä ja ajan tasalla.
- Ostokomitean kartoitus per avoin kauppa — yksi kontakti ei riitä.
- Yleisöjen synkronointi CRM:n ja mainosalustan välillä.
- Konversioiden palautus mainosalustoille kaupan arvolla.
Alkuperäiset kirjoitukset
Alkuperä. Käsitteen alkuperäinen suomenkielinen käsittely on B2B-myyjän välipeli vs. Deal-Based marketing (31.10.2019), ja uudempi käsittely Deal-Based Marketing (DBM) 2026.
Aiheeseen liittyvät käsitesivut: Fullbound-markkinointi, B2B-ostokomitea, B2B-markkinoinnin pimeä aine, Account-Based Marketing (ABM), Programmatic ABM, GTM-tutka ja GEO-optimointi.
FAQ
Mitä Deal-Based Marketing tarkoittaa?
Deal-Based Marketing tarkoittaa markkinointia, joka kytkeytyy CRM:n yksittäisiin avoimiin kauppoihin ja niiden vaiheisiin. Diilin vaihesiirto käynnistää sille vaiheelle suunnitellun viestinnän koko ostokomitealle.
Mitä eroa on Deal-Based Marketingilla ja Account-Based Marketingilla?
ABM:n kohteena on asiakastili ja aikajana on pitkä. DBM:n kohteena on yksi avoin kauppa: se alkaa kun kauppa avataan ja päättyy kun se voitetaan tai hävitään.
Miksi myös hävityt kaupat pitää palauttaa mainosalustoille?
Koska algoritmi, joka näkee vain voitot, oppii puolesta aineistosta. Kun hävityt tilit palautetaan poissulkulistalle ja voitetut kaupan arvolla painotettuina, alusta oppii sekä millaiset tilit konvertoituvat että millaiset eivät.